home about programs athletics studentlife international alumni contact us
Home > About Us > Staff List

* Please note that this list may combine current and previous school year staff until the first or second week of September. If clarification is required please contact the school.
 
 
Staff
Laura Kuzenko Principal
Kim Coluzzi Vice Principal
Anastasia Rioux Vice Principal
Lorna Markiewich Secretary
Sandi Vance Secretary
Pamela Colasimone Life Skills
Bruno Timpano Art Grade 10
Bruno Timpano Art Grade 12
Bruno Timpano Art Grade 9
Giuseppe Politi Bus. Grade 10
Giuseppe Politi Bus. Grade 11
Mary-Katherine Villeneuve Communication
Melissa Church English Grade 10
D'Arcy Closs English Grade 10
Monica Dailey English Grade 10
Kelly-Anne Lavallee English Grade 10
Elizabeth Szilva English Grade 10
Loretta Cuda English Grade 11
Angela Faught English Grade 11
Patrick Morris English Grade 11
Angela Faught English Grade 12
Kelly-Anne Lavallee English Grade 12
Elizabeth Szilva English Grade 12
Loretta Cuda English Grade 9
Kim Labrosse Guidance Gr. 10
Kim Labrosse Health Grade 11
Patrick Morris Health Grade 11
Mario Parisotto Health Grade 11
Steven Villeneuve Health Grade 9
Sabrina Buttazzoni Languages Gr. 11
Jeanne Skelly Law (Grade. 11)
Joanne Burke Math Grade 10
Giorgio Urso Math Grade 10
Gino Posteraro Math Grade 11
Giorgio Urso Math Grade 11
Joanne Burke Math Grade 12
Gino Posteraro Math Grade 12
Troy Brushett Math Grade 9
Giorgio Urso Math Grade 9
D'Arcy Closs Music Grade 11
Elizabeth Szilva Religion Gr. 10
Loretta Cuda Religion Gr. 12
Melissa Church Religion Grade 9
Jessica St.George Religion Grade 9
Yvonne Dumont Resource
Stephanie Macneil Resource Gr. 9
Troy Brushett Science Grade 10
John Mcdonald Science Grade 11
Michael O'Donnell Science Grade 11
John Mcdonald Science Grade 12
Michael O'Donnell Science Grade 12
Nicole Theodoru Science Grade 9
Martha Facchini Soc. Sci. Gr 10
James Macneil Soc. Sci. Gr 10
Jeanne Skelly Soc. Sci. Gr 10
Kelly-Anne Lavallee Soc. Sci. Gr 11
James Macneil Soc. Sci. Gr 11
Yvonne Dumont Soc. Sci. Gr 12
James Macneil Soc. Sci. Gr 12
Patrick Morris Soc. Sci. Gr 9
Michael Sipos Soc. Sci. Gr 9
Steven Villeneuve Soc. Sci. Gr 9
Jessica St.George Technology Gr 10
Kim Labrosse Technology Gr 12
Christine Briscoe French Grade 11
Jeanne Skelly French Grade 9
Christine Briscoe Religion Gr. 10
Mario Parisotto Religion Grade 9
Mario Parisotto Soc. Sci. Gr 10
Christine Briscoe Soc. Sci. Gr 9
Krista Kowaluk Educational Assistant
Wendy Mackinnon Educational Assistant
Kristin Mcintyre Educational Assistant
Dario Pandolfo Educational Assistant
Christina Punkari Educational Assistant
Nicole Rancourt Educational Assistant
Ginette Lefrancois Assistant Custodian
John Vautier Assistant Custodian
Ermelinda Araujo Cleaner
Corey Daalmeyer Cleaner
Steven Sanchioni Cleaner
Allison Catalano Lunch Room Supervisor
Jo-Anna Redmond Lunch Room Supervisor
Patrick Trudeau Aborig. Support
Marc Boisvert Building Service
Michelle Gideon CYW
Robert Pappin Chaplain
Christine Guerra Library(Sec)
Renata Pylatuk OFFICE LEAD